A A A

Jak vybírat plastová okna

Podle čeho vlastně vybrat ta správná okna?

 

 

Každé plastové okno se skládá z plastového profilu, skla, celoobvodového kování a těsnění.

 

Tyto nejvíce podstatné součásti, by měly být od renomovaných a zkušených výrobců. Jen značkové komponety například Aluplast, Rehau, VEKA, KBE, Salamander, Gealan, Saint Gobain, Pilkinton, Roto, Maco, Siegenia.. Vám můžou zaručit, že plastové okno bude mít požadované vlastnosti po mnoho let.  Je prakticky jedno, jestli se plastové okno z těchto komponentů komletuje na kvalitních německých strojích v Česku, na Slovensku, v Polsku, nebo v Maďarsku. V praxi, fabrika která už kupuje dražší značkové materiály, si také hlídá i kvalitu svého konečného výrobku, která tomu musí bezpodmínečně odpovídat.

 

Bohužel, jsou tu také prodejci levných okenních materiálů, především z Číny a Polska a Turecka, kteří vsadili na nejnižší cenu a nabízí výrobcům levné okenní profily neznámých značek. Nikde většinou nenajdete, jak se profil jmenuje, ani kde se vyrábí. Jedná se převážně o nekvalitní napodobeniny nějakého značkového profilu. Okna z těchto dovezených profilů se sem dováží z Polska, ale také i kompletují přímo na výrobních linkách v Čechách.  Plastová okna z těchto materiálů jsou levná a pokud dostanou ještě punc jako ,,Zaručeně české okno"  zákazník je spokojený. Bohužel často už ne s kvalitou.  Tyto plastová okna poznáte podle toho, že mají různé efektivní názvy, například 3D, 5D, EKO...   a též je specifické na nich to, že v každém státě, kde je prodávají, se jmenují nějak jinak. Někdy si je i výroce dokonce nechá potisknout i svým vlastním názvem a logem , přestože profily nevyrábí a ani taková značka profilu na trhu neexistuje.

Pro nás  vždy platilo, že je lepší raději nekupovat, to co neznám a nemůžu si ověřit. A pro Vás?

Naše firma plastová okna ze zmíněných materiálů nenabízí a nikdy nenabízela. Profily Aluplast i Gealan patří mezi nejznámější profily německé výroby, proto se věnujme dalším podstatným věcem.

 

KOVANI


Kování by mělo být dostatečně dimenzované, aby přítlaky přitlačovaly křídlo po celém obvodě. Přítlak musí být regulovatelný.

 

PROFIL


Tepelná izolace u profilu vůbec nezáleží na tom, kolik má komor, jakou tlouštku stěny (třída A, B), jestli je, nebo není  z recyklátu, nebo jak je hluboký.

 

Na čem tedy záleží?

 

Pro dobré tepelné parametry pouze na koeficientu Uf  (U framme). Tento koeficient je udáván na základě měření ve státních zkušebnách. Čím je U nižší, tím lépe.  Ostatní výše zmíněné věci jsou zavádějící a nemají, na tepelný prostup žádný vliv. Každé certifikované okno by mělo mít štítek s energetickým označením.

 

Další podstatnou věcí je statika profilu. Plast je znám svou velkou tepelnou roztažností. Aby konstrukteři tento negativní jev omezili, začali profily vyrábět duté (komorové) Počet komor musí být úměrný šířce profilu. Nejaké přepážky navíc, které nejsou nutné, je zbytečnost, která může i zhoršit parametry profilu. Dutý (komorový) profil sice již podstatně méně podléhá klimatickému namáhání, ale prakticky nemá žádnou pevnost. Pevnost v okně proto vždy zajišťuje kovová výztuha a dokonce i samotné sklo. U nových profilů se nosnosti skla využívá ještě více, tím že se sklo do profilu vlepuje a tím tvoří s rámem jeden celek. Recyklace nemá na pevnost profilu, žádný vliv, pevnostně jsou na tom okna z recyklátů, ještě o něco lépe, než okna z prvoplastu.,Přední evropští výrobci profilů VEKA, REHAU, ALUPLAST, SALAMANDER, KBE, TROCAL, KOMMERLING, GEALAN, jsou zodpovědní k naší přírodě, proto podepsali dohodu Rewindo, kde se dohodli do oken používat recyklovaný plast. Recyklovaný plast je výrobně mnohem dražší, než prvoplast, ale ochrana přírody něco stojí.  Aby nedocházelo k nějakým mylným představám, podotýkám, že se recyklované okna nevyrábí z nějakých PET flašek a kelímků z jogurtu, ale z odřezků a zbytků  okenních profilů, zbylých při výrobě které se znovu roztaví a vyrobí se z nich třeba podparapetní lišty, nebo prostřední komory v okně, které nejsou vůbec vidět.

 

SKLO


Tepelné parametry skla jsou opět, stejně jako u profilu udávány koeficientem Ug (U glass) Jestli se jedná o 2 sklo nebo 3 sklo nehraje v izolaci roli, pouze to má vliv na  váhu křídla. Například dvojsklo Heat Mirror má vyšší izolaci, než běžné trojsklo. U skla je navíc  důležitý i solární faktor Sf . Sklo totiž může dobře izolovat, ale také nám může stejně dobře při slunečném počasí i přestože je venku zima slušně vyhřívat byt. Předpokladem všeho je zvolit správné sklo. Zcela jiné tepelné hodnoty dostaneme, když si zvolíme některá speciální skla. Například bezpečnostní, zvukotěsné, ornamentální, nebo rozdělené mřížkou. Koeficiet Ug se tím zvýší, izolace zhorší. Teplé rámečky jsou izolačně sice dobré, ale je potřeba počítat i s tím, že například u plastového rámečku, může dojít k uniku plynu v rozích a také že se může vlivem tepla zvlnit.  Je to způsobeno tím, že se tento rámeček nedá jako nerezový tvarovat a tím rohy nejsou přesně dopasované.

 

TESNĚNÍ


Pokud nechceme stálou  ,,mikroventilaci" kolem celého okna, potřebujeme těsnění. Máme profily s 2 nebo s 3 s tzv středovým těsněním. Profily se středovým těsněním vykazují sice o 0,01 lepší U koeficient, ale to je pouze údaj ze zkušebny. Nikdy se ve zkušebně netestují všechny rozměry oken. Aby všechna těsnění dokonale těsnila, je zapotřebí, silný přítlak v kování. Stačí, když je okno o 5 cm menší a už se do něj nevejde další díl kování s přítlakem, který by okno přitláčel k rámu. Proto takto nepatrný rozdíl v izolaci, se může v praxi velmi lišit, ve prospěch profilů s 2 těsněním. Navíc profily s 3 těsněním a tzv ,,suchou" vnitřní komorou, způsobují, že venkovní ,,mokrá" komora je ještě víc mokrá a studená. To má za následek v zimě , zamrzání vody a kondenzátu v této komoře a následnou netěsnost a horší izolaci. V létě tento profil zase nesplňuje předepsanou infiltraci vzduchu. Z těchto důvodů profil s 3 těsněním nedoporučuji.  Co se týče barvy těsnění, je to pouze estetická věc. Černá guma, může trochu špinit bílý rám, ale svou barvu si po léta zachová. Bílé těsnění je hezké ze začátku, ale po čase se do něj zažere prach a pyl a nikdy se už nevyčistí.

 

 

IZOLACE CELÉHO OKNA


Udává se koeficientem Uw (u windows). Je to průměr Uf profilu a Ug skla. Jak je patrno, je u každé velikosti okna jiný. Je i dokonce   jiný u 2 křídlého okna a jednokřídlého okna stejných rozměrů. Přestože se při výpočtu se dostaneme na určité Uw, je zapotřebí brát v úvahu lineární součinitel prostupu tepla. Z tohoto důvodu, není dobré volit příliš odlišné Uf a Ug, neboť tento faktor zapříčiňuje tzv trychtýřový únik tepla, kdy unikne oknem více tepla, než bychom čekali.

 

ZÁVĚREM


Při volbě oken, nebo dveří, musíme vzít v úvahu všechny technické, estetické a praktické poznatky a vytvořit určitý závěr. Tepelná izolace je jednou z nich, ale není to jediná věc, která by nás měla zajímat. Auto také nevybíráme jenom podle spotřeby. Prvotřídní kvalita nevzniká pouze kvalitním výrobkem, ale hlavně správnou volbou pro konkrétní  stavbu.

 

Přesto všechno, se najdou lidé, kteří po nás požadují plastové okno, té nejnižší ceny a je jim jedno, jaké je kvality. ,,To je dobrý, na kvalitě mi příliš nezáleží", říkávají. Nám ale na kvalitě záleží ! Když už strávíme montáží okna mnoho hodin potom by to bylo stejně k ničemu, mrzelo by nás to a ani ta práce by nás už nebavila.


Vážení zákazníci, z toho, že ušetříte například 300 Kč na plastovém okně  volbou levných materiálů, budete mít radost jen 1 den při nákupu.  Pokud si ale objednáte kvalitní plastová okna, budete z nich mít radost celý život.

Děkujeme za pochopení.

 


NAŠE MONTÁŹ PLASTOVÝCH OKEN - CENTRUM BRUSELU

Náš internetový ceník

Ceny v ceníku, jsou základní.  Rádi Vám ještě poskytneme  slevu, dle zakázky.